Jak wybrać kamerę samochodową? We wcześniejszym artykule omówiliśmy już:

 • Obiektyw
 • Matrycę
 • Procesor Obrazu
 • Wyświetlacz

Jednak to nie jedyne parametry charakteryzujące wideorejestrator. Aby wybrać najlepszą kamerę samochodową należy porównać jeszcze inne elementy. Takie jak:

 

 • Wbudowana bateria
 • GPS
 • G-sensor (G-shock)
 • Czujnik ruchu podczas czuwania
 • Złącza HDMI, microSD,
 • Zasilanie
 • Inne…

Omówmy je po kolei.

Najlepsza kamera samochodowa – jak ją wybrać?

Przechodząc do konkretów – wbudowana bateria. Obecnie żaden wideorejestrator nie jest przystosowany do pracy na samej baterii. Każda kamera samochodowa ma dołączony przewód zasilający podłączany do gniazda zapalniczki lub do instalacji samochodowej.

Po co więc bateria? W samochodzie czasem zdarzają się chwilowe zaniki napięcia lub jego spadki – np podczas odpalania silnika. Poza tym w wielu samochodach instalacja zapalniczki działa tylko gdy w stacyjce jest przekręcony kluczyk. Gdyby nie wbudowana bateria, moglibyśmy dość często tracić nagranie, poprzez nieuważne odcięcie zasilania. A przecież niezawodność takiego sprzętu to podstawa. W związku z tym producenci wszyskich kamer samochodowych instalują w nich niewielkie akumulatory – najczęściej (i najlepiej) litowo jonowe, które są bardzo trwałe a jednocześnie lekkie i nie zajmują wiele miejsca.

Porównując ten parametr – jeśli chcemy mieć najlepszą kamerę samochodową – weźmy pod uwagę tylko te rejestratory które mają kamerę litowo jonową (oznaczenie li-ion) i najlepiej jak największej pojemności.

Kamera samochodowa z GPS

Kolejna sprawa to GPS. Współczesne kamery samochodowe rejestrują jednocześnie obraz z trasy i położenie GPS. Wbudowane oprogramowanie, rejestruje zmiany położenia – zapisuje je w pliku powiązanym z nagraniem i oblicza chwilową prędkość. Dzięki temu później odtwarzając nagranie możemy sprawdzić, w jakim miejscu zostało ono wykonane, jak przebiegała cała trasa, oraz z jaką prędkością się poruszaliśmy.

Bardzo istotnym parametrem w przypadku GPS jest jego dokładność oraz szybkość lokalizacji. Im dokładniejszy moduł GPS i im szybciej „łapie” sygnał z satelit tym lepiej.

G sensor w kamerze samochodowej

Kamera samochodowa z G-sensorem pozwala rejestrować jednocześnie nagranie wideo i przeciążenia działające na kamerę (samochód). Dzięki temu da się określić jak doszło do kolizji. Rejestracje z G-sensora połączone z nagraniem wideo mogą być bardzo pomocne w ustaleniu sprawcy. Pozwalają określić jakie siły działały na pojazd i w jakich kierunkach. To już prawdziwa czarna skrzynka w samochodzie.

G-sensor – inaczej G-shock, może też służyć jako funkcja parkingowa. Jeśli pozostawimy kamerę na czuwaniu – tak aby nie pobierała zbyt wiele energii, możemy ją skonfigurować w ten sposób, aby rozpoczęła nagrywanie po wykryciu wstrząsu – np gdy na parkingu ktoś uderzy w nasz samochód. Dzięki temu dużo łatwiej jest znaleźć sprawcę szkody parkingowej. Oczywiście jeśli na nagraniu uda się złapać winnego 🙂

Jeśli mówimy już o funkcji ruchu, warto wspomnieć że najlepsza kamera samochodowa powinna mieć czujnik ruchu. Funkcja wykrywania ruchu, spowoduje uruchomienie nagrywania, gdy obraz przed kamerą zmieni się o co najmniej 20%. Jest to przydatny ficzer szczególnie w garażach podziemnych. Możemy dzięki temu sprawdzić czy pod naszą nieobecność ktoś niepożądany nie kręcił się koło auta. Wideorejestrator uruchomi się samoczynnie i niepostrzeżenie dla nieoczekiwanego gościa naszego garażu. Wykrywanie ruchu może być również pomocne do nagrywania szkód parkingowych. Jeśli sprawca zdarzenia znajdzie się w kadrze kamery, nagranie rozpocznie się jeszcze zanim dojdzie do stłuczki. Może to dodatkowo zwiększyć nasze szanse znalezienia winnego. Warto pamiętać, że czasem kilka dodatkowych klatek na nagraniu może pozwolić rozpoznać numery rejestracyjne lub inne ważne detale.

Pozostałe elementy dostępne w kamerach samochodowych omówię w kolejnym artykule.